40 oznak pychy według Mahabharaty

medytacja, ezoteryka, nauki wschodu

40 oznak pychy według Mahabharaty

Postprzez Born1975 » 1 paź 2017, o 00:37

Oto cechy nad którymi niemal wszyscy musimy pracować aby się ich pozbyć. Pycha to poczucie bycia lepszym od innych albo też wprost przeciwnie - poniżanie siebie. Pradawne pisma opisują pychę jako niezwykle niszczącą cechę potrafiącą doprowadzić człowieka do pełnej degradacji. Epos "Mahabharata" powiada, że właśnie pycha jest korzeniem wszystkich 16-stu typów brudu jaki znajduje się w sercu człowieka. Wszelkie nasze niedostatki i wady biorą początek właśnie z pychy.

1. Zawsze mam rację.
2. Protekcjonalne traktowanie innych lub też traktowanie z wyższością.
3. Poczucie własnej ważności.
4. Poniżanie siebie i innych.
5. Myślenie o tym, że jesteś lepszy od innych - przechwalanie się.
6. Umiejętność postawienia przeciwnika w niewygodnej sytuacji.
7. Chęć kontrolowania sytuacji ale niechęć do brania na siebie odpowiedzialności.
8. Wyrażanie pogardy i arogancja, silna dominacja żalu, chęć spoglądania w lustro.
9. Wystawianie na pokaz dostatku - odzieży i tym podobnych.
10. Nie pozwalanie innym pomagać sobie i pracować z innymi.
11. Branie na siebie zadań ponad własne siły i umiejętności.
12. Praca bez umiaru.
13. Ściąganie na siebie uwagi.
14. Obrażanie się ( przyczyną "obrażalskości" jest chęć kontrolowania).
15. Nadmierna gadatliwość lub też rozmowy o swoich problemach.
16. Nadmierne przewrażliwienie lub niewrażliwość.
17. Nadmierne zajmowanie się swoją osobą.
18. Myśli o tym co o tobie mówią lub myślą inni.
19. Używanie słów, których słuchacze lub czytelnicy nie znają a które ty znasz.
20. Poczucie swojej nikczemności (niskie poczucie wartości).
21. Niewybaczanie sobie i innym.
22. Tworzenie idoli z siebie i innych.
23. Zmiana sposobu postępowania w zależności od tego, z kim rozmawiamy.
24. Niewdzięczność ( największy z grzechów w okresie Kali Jugi).
25. Ignorowanie ludzi mało znaczących.
26. Nieuważność (przy studiowaniu świętych pism).
27. Ton głosu pełen poirytowania.
28. Podnoszenie głosu w złości i zdenerwowaniu.
29. Niepodporządkowanie woli Boga, przykazania lub mistrza (bunt przeciw autorytetom oraz krytykanctwo).
30. Brak poczucia własnej wartości (dokonywanie grzesznych czynów - działanie jak zwierzęta).
31. Brak rozsądku i bezmyślność (działanie siłą bezwładności nie zamyślając się).
32. Nieuczciwość wobec siebie i innych.
33. Niezdolność do kompromisu.
34. Pragnienie zawsze pozostawienia ostatniego słowa (masz rację, ale mam własne zdanie).
35. Niechęć do dzielenia się wiedzą w celu kontrolowania sytuacji.
36. Brak uwagi lub nadmierna koncentracja na ciele fizycznym.
37. Myśli o potrzebie rozwiązywania problemów innych osób (gdy nas o to nie proszą).
38. Uprzedzenie do ludzi w związku z ich wyglądem zewnętrznym.
39. Nadmierny szacunek do samego siebie.
40. Sarkazm, humor w gunie (cecha) ignorancji (Tamas), chęć dopieczenia drugiemu, pożartować i wyśmiać innych.

Źródło: http://www.garsoz.ru/2017/01/40.html
Siempre juego con mis reglas.

Za ten post autor Born1975 otrzymał podziękowanie od
Dream Walker
Born1975

Podziękował : 867 razy
Otrzymał podziękowań: 622 razy

Re: 40 oznak pychy według Mahabharaty

Postprzez Dream Walker » 2 kwi 2020, o 00:28

Dlaczego niskie poczucie wartosci jest oznaka pychy?
Dream Walker

Podziękował : 90 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Postprzez Born1975 » 2 kwi 2020, o 00:41

Zauważ, że niskie poczucie wartości jest nawiasie. A przed nawiasem jest poczucie swojej nikczemności. Prawdopodobnie twórcy tej listy chodziło o to, że osoby nikczemne zazwyczaj mają niskie poczucie wartości. Ale... zwróć uwagę na jeszcze jedną rzecz. Tam nie jest napisane, że to jest niskie poczucie własnej wartości. Inaczej mówiąc, osoby nikczemne patrząc na innych, mają je za osoby o niskiej wartości. To jedno z możliwych wytłumaczeń. Nie wiem, czy prawdziwe, żeby to stwierdzić, trzeba by mieć tekst w oryginale i znać język oryginału lub chociaż niuanse językowe.
Born1975

Postprzez Dream Walker » 2 kwi 2020, o 00:52

Aaa. Patrz, jak roznie odczytalismy slowo „nikczemny” w tym kontekscie. Ja myslalam nie o znaczeniu „zly, niegodziwy” a bardziej po staropolsku - cos w rodzaju „marny, slaby, kiepski” :hopsa
Tak, osoby z roznymi problemami emocjonalnymi maja czesto niskie poczucie wlasnej wartosci, mimo, iz sprawiaja calkiem odmienne wrazenie.
Dream Walker

Postprzez Born1975 » 2 kwi 2020, o 00:57

Niedokładnie przeczytałaś to, co napisałem. Ale przez to sama znalazłaś kolejne trochę inne niż ja wytłumaczenie. Ja to "twoje" wytłumaczenie brałem pod uwagę, ale analizując ten tekst, napisałem o tym, o którym napisałem. Sorki za masło maślane :D
Born1975

Postprzez Dream Walker » 2 kwi 2020, o 01:13

Osoba o niskim poczuciu wartości czuje sie slaba, kiepska, niegodna. Tak wiec ja tresc przed nawiasem i w nawiasie odczytalam jako tautologie (powtorzenie). Chodzilo mi o taka osobe, ktora ma uswiadomione poczucie „niezaslugiwania” na cos. Wyjasniles mi, ze moze tu chodzic o kogos, kto ma roznego rodzaju problemy ze soba (wynikajace z niskiego, ale niekoniecznie uswiadomionego sobie przez te osobe, poczucia wartosci - np. ktos moze byc agresywny itp.).
Jesli pisze cos w niejasny sposob, wybacz prosze, ale czuje sie troche „przymulona”. Ostatnio strasznie duzo spie bez powodu.
Dream Walker

Postprzez Born1975 » 2 kwi 2020, o 01:20

Chodzi o to, że ta nikczemna osoba może mieć niskie poczucie własnej wartości (to jest to, co ty napisałaś i z czym się zgadzam), ale również o to, że ta nikczemna osoba niekoniecznie musi mieć niskie poczucie własnej wartości, tylko takowe widzi u innych ludzi (tak napisałem ja). Po prostu w tym tekście nie ma słowa "własnej" i to rodzi pewne niedomówienia.

Myślę, że teraz jest już wszystko jasne, choć może istnieć inne wytłumaczenie, którego ani ja, a ni ty nie wzięliśmy pod uwagę.
Born1975

Postprzez Dream Walker » 2 kwi 2020, o 01:26

Naprawde jestem przymulona. W punkcie 20 jest napisane o poczuciu swojej nikczemnosci, co jednak wskazywaloby moim zdaniem na niskie poczucie wlasnej wartosci. Tym niemniej jednak wciaz sensowne byloby wyjasnienie, ze z powodu owego niskiego poczucia wartosci owa osoba moze przejawiac takie zachowania, jak wynioslosc i agresywnosc, przypisywane pysze.
Uff, chyba wybrnelam. :wstydnis
Dream Walker

Postprzez Born1975 » 2 kwi 2020, o 01:32

Czasem jedno słowo ma ogromne znaczenie. Jedno niewłaściwe słowo w pewnych kontekstach, zamiast pomóc, może powodować depresję (nie będę się nad tym teraz rozwodził, bo nie dotyczy to tego tematu). Ja się nauczyłem w życiu, by bardzo zwracać uwagę na słowa, a tu mamy do czynienia z przypadkiem, który z powodu braku jednego słowa, można interpretować na minimum dwa sposoby.

Chyba wszystko sobie wyjaśniliśmy, w każdym razie ja nie mam już nic więcej do powiedzenia na ten temat.
Born1975

Postprzez Infinity » 11 maja 2020, o 22:28

Hmm.. jeszcze kilka lat temu znaczna część punktów niestety była niemal nieodłączną częścią mojej osobowości :roll: .

Dziś z radością mogę powiedzieć, że.. w moim subiektywnym odczuciu większość z nich już mnie nie dotyczy :D

Dlaczego większość? Bo jeszcze niekiedy zauważam, że mam problem z tym, co jest napisane w punkcie 23.

CZASAMI, w niektórych sytuacjach (zwłaszcza zawodowych, a dokładniej face to face z szefem bądź kimś na wyższym od mojego stanowisku) prawdopodobnie daje o sobie znać autorytarny styl wychowania, w którym w jakiejś tam części dorastałam :>

Wynikiem tego co wyżej napisałam jest to, że raz na kilka miesięcy zdarza mi się wskoczyć w rolę, przez którą (zgodnie z założeniami koncepcji analizy transakcyjnej Erica Berne'a) na moje własne życzenie komunikacja między mną a "autorytetem" nie odbywa się na poziomie Dorosły - Dorosły.

A dokładniej.. chwilami staję się (w rozumieniu w/w koncepcji) dzieckiem.

Nieświadomie umniejszam (głównie wewnętrznie sama przed sobą) swojej wiedzy, możliwościom i umiejętnościom. Niestety - nieznacznie, lecz widocznie - podczas konfrontacji z szefem odzwierciedla się to w moim zachowaniu co wywiera negatywny wpływ na postrzeganie mnie jako osoby kompetentnej i profesjonalnej w tym, co robię :roll:

Dziękuję Born za ten post. Myślę, że dla wielu osób punkty te bardzo fajnie mogą posłużyć jako swego rodzaju listę rzeczy do przepracowania na drodze do... duchowego oświecenia (?) :hopsa - jak zwał tak zwał, chyba każdy wie o co b ;>

Tak było w moim przypadku. Niedługo będę szukać nowej pracy, tak więc czas najwyższy żebym w końcu popracowała nad poczuciem własnej wartości i pewnością siebie w sytuacjach biznesowych żeby być osobą o spójnej osobowości. Zarówno sama dla siebie w pracy, jak i w odczuciu przełożonych :)

Thx (y) :givelove
Dlaczego miałbyś dostać więcej, jeśli nie doceniasz tego, co masz?
Dziękuję za wszystkie dobrodziejstwa, którymi każdego dnia Wszechświat obficie mnie obdarza :givelove
Infinity

Podziękował : 20 razy
Otrzymał podziękowań: 38 razy

Następna strona

Powrót do Rozwój duchowy